(6-Pack) Satco S9418 13PAR30/SN/LED/40'/4000K/120V/D 13W PAR30 Short Neck Indoor/Outdoor Dimmable LED 40° Flood lamp (4000K)
★★★★★ 4.2 110 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by badboutique.at
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Replaces up to 50W PAR30
  • Life Hours: 25,000
  • Beam Spread: 40 degree
  • Base: Medium E26
  • Dimensiions: L: 3.63" x D: 3.75
UPC 045923094187
Shape par30
Voltage 120 Volts
Wattage 13 watts
Bulb Base E26
Beam Angle 40 Degrees
Brand Name Satco
Brightness 1000 Lumen
Efficiency High Efficiency
Light Type LED
Unit Count 6 Count
Light Color cool white
Manufacturer Satco
Model Number 13PAR30/SN/LED/40'/4000K/120V/D
Power Source Corded Electric
Material Type copper
Control Method App
Bulb Shape Size PAR30
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Package Quantity 6
White Brightness 1000 Lumens
Color Temperature 4000 Kelvin
Light Source Type LED
Power Consumption 13 Watts
Specification Met Energy Star
Additional Features Dimmable
Indoor Outdoor Usage Indoor, Outdoor
Light Source Wattage 13 Watts
Color Rendering Index 80.00
Item Dimensions W x H 3.75"W x 3.63"H
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Lamp
Light Source Operating Life 25000 Hours
Incandescent Equivalent Wattage 50 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
110 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (86)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)