Westbrass D50P27TLE-07 27" Cable Drive Standard Bath Drain Trim Kit with Rotary Overflow Cover Knob, Pop-Up Stopper and Poly Tubular Pipes & Fittings, Satin Nickel
★★★★★ 4.7 25 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by badboutique.at
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Description This Westbrass Cable Drive Bath Drain Trim Kit delivers dependable performance and smooth operation for standard bathtub installations. Designed with a 1 1/2 inch Schedule 40 PVC cable driven system, this complete trim kit includes a durable brass rotary overflow knob, a standard pop up stopper with integrated strainer plate, and poly tubular pipes and fittings for a reliable assembly. The 27 inch cable length is ideal for standard tub applications, providing responsive drain control through a simple rotation of the overflow cover. Turning the round overflow cover closes the drain, and rotating in the opposite direction opens it, offering precise and convenient water management. All glue type fittings are included, allowing secure solvent weld connections for long lasting performance. A low profile top elbow with handle mounting back plate ensures compatibility in tight installation spaces while maintaining structural stability. Built for both remodel and new construction projects, this cable driven trim kit combines ease of installation, durable materials, and professional grade functionality. Be sure to check out our other model styles and VISIT OUR WESTBRASS STOREFRONT for more Kitchen and Bath items to stylize your home with convenient functionality and beauty. From the Manufacturer Westbrass was founded in 1935 by two brothers, Jack and Aaron Kagan, to serve the needs of all plumbing wholesalers on the West Coast. The product lines at the time included items such as faucets, valves, malleable fittings, etc. After becoming the premier distributor of plumbing products, the company was bought in 1985 by Max Homami. Seeing a boom in the Home Improvement Industry, Mr. Homami had a vision to make Westbrass the leader in Kitchen & Bath Accessories. The company currently manufactures its own products made of the highest quality materials. In order to ensure the excellence in the industry, these products are made to pass the highly stringent requirements of NSF, IAPMO, ADA and many other regulations. The Los Angeles-based company now sells a wide range of Plumbing Specialty Products, Bath Waste & Overflows, as well as Decorative Kitchen & Bath Accessories worldwide.  Westbrass holds several patented items including the Deep Soak Overflow designed for extra-deep soaking in most bathing-wells, the Closing Linear overflow and several other intellectual properties. The customer base includes kitchen & bath showrooms, plumbing wholesalers and supply houses, OEM and ODM companies, as well as several national home centers.
  • CABLE DRIVE OPERATION WITH ROTARY KNOB: Features a durable 27 inch cable and brass overflow knob for simple twist-control of the pop-up drain from the tub wall
  • FIT ALL WHIRPOOL TUBS: Tubes are included and can be cut for precise fitting with 28" maximum make-up
  • TRIM INCLUDES: brass handle, large European style pop-up stopper, and strainer plate.
UPC 747028050449
Color Satin Nickel
Brand Name Westbrass
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 2 Pounds
Manufacturer westlafayettebooks 58484733
Model Number D50P27TLE-07
Material Type Brass, Polypropylene
Item Type Name 27" Cable Drive Standard Bath Drain Trim Kit with Rotary Overflow Cover Knob, Pop-Up Stopper and Poly Tubular Pipes & Fittings
Number of Items 1
Included Components (1) - Cable Drive Tub Trim Kit with Poly Tube & Fittings
Item Dimensions W x H 1.5"W x 28"H
Manufacturer Part Number D50P27TLE-07
Manufacturer Warranty Description 1 year limited warranty.
Global Trade Identification Number 00747028050449
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
25 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (22)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)